Mutfak kültürünüzü geliştirmek, en güzel ve kolay yemek tariflerine ulaşmak için Pratik Yemek Tarifleri adresindesiniz.
Pratik Yemek Tarifleri'ne Hoş Geldiniz.
Uşak Ulubey demir tatlısı
Uşak Ulubey demir tatlısı
Pratik Uşak Ulubey demir tatlısı Tarifi

Yemekevi.tv okuyucularınden Ziya Çoşkun'un Uşak yöresine ait enfes tatlı tarifi.

Malzemeler:
Hamuru için:
3 adet yumurta
3 su bardağı buğday unu
yarım çay kaşığı tuz
1 paket kabartma tozu
kızartmak için: yeterince sıvı yağ
şerbeti için: 4 su bardağı şeker
3 bardak su
10 damla kadar limon suyu

Hazırlanışı: Yumurta, kabartma tozu ve tuzu iyice çırpın. Karışıma 2 bardak su ve un ilave ederek tekrar iyice çırpın. Bu karışımı 10 dakika kadar bekletin. Kızartma kabınıza, demir kalıbın, üstünü basacak kadar sıvı yağ koyun. Yağı harlı ateşte kızdırın. Yağın içinde tamamen ısınmış olan demir kalıbı, hamura batırın ( hamurun demir kalıbın üstüne çıkmamasına özellikle dikkat edin). Kızgın demir kalıba, hamur yapışacaktır, bunu kızgın yağın içine bırakın birkaç saniye kalıbı hiç hareket ettirmeyin. Çünkü hamur sertleşmeden kalıbı oynatırsanız hamurun şekli bozuk olur. Hamur yağda sertleşmeye başladığında demir kalıbı aşağı yukarı hareket ettirdiğinizde demirin şeklini alan hamur, kalıptan ayrılacaktır. Yağda kızarmakta olan hamurun iki tarafını da kızartın. Kızaran hamurları kağıt havlu serilmiş bir tepsi üzerine yerleştirin. Demir kalıp, hamurdan ayrılınca kalıbı yağın içine batırın. Demir kalıp ısındığında ayni işlemi tekrar edip, hamur bitinceye kadar bu işleme devam edin. Hamur azaldığında demir kalıba yapışmayacağından, az kalan hamuru lokma şeklinde yağa dökebilirsiniz. Daha önce hazırlanıp soğuyan şerbete kızarttığınız hamurları batırıp servis yapın. Afiyet Olsun.

Aşçının notu: 1 – Demir kalıp yeterince ısınmamışsa hamur kalıba yapışmaz. 2- Hamurun kıvamı çok duru veya koyu ise demir kalıba yapışmaz. 3- Demir kalıbı, hamura batırırken, hamur içinde kalıbı hafice sağa veya sola çevirin. 4- Demir kalıp hamur kabının içinde fazla bekletilmeden çıkarılıp, hemen kızgın yağa bırakılmalıdır. 5- Kızgın yağın tadının bozulmaması için, yağda oluşan küçük hamur parçaları el kevgiri ile ara ara temizlenmelidir.


Yemekevi.tv okuyucularınden Ziya Çoşkun'un Uşak yöresine ait enfes tatlı tarifi.

Son Aranan Yemek Tarifleri

Enginarları, ortalarındaki tüylü kısmı tamamen alınıp atılacak şekilde ayıklayın. Kenarlarındaki çok sert yaprakları kopartıp atın, daha taze olan iç taraftakiler uçları koparılarak ortaları havuz şeklinde olmalı.

Domates ve patatesi iyice yıkayıp kabuklarını soyun. Domatesin çekirdeklerini çıkarın.

Sıvıyağ haricindeki tüm krep malzemesini geniş bir kaba alıp, iyice çırpın. Oda sıcaklığında 30 dakika dinlendirin.

Un, kakao, tozşeker ve kabartma tozunu bir kaba alıp, kum gibi oluncaya kadar karıştırın.

Buğdayı ayıkladıktan sonra bol su ile yıkayın. Üzerine çıkacak kadar soğuk su koyup, tavuk bulyon ilave ederek yarım saat haşlayın.

Yemek Tarifleri

Çorbalar, Deniz Ürünleri, Av Etleri, Dolmalar, Hamur İşleri, Kebaplar, Kekler, Pastalar, Pilavlar, Tatlılar, Soslar, Yahniler, Tavuk Yemekleri