Mutfak kültürünüzü geliştirmek, en güzel ve kolay yemek tariflerine ulaşmak için Pratik Yemek Tarifleri adresindesiniz.
Pratik Yemek Tarifleri'ne Hoş Geldiniz.
Tereyağlı taze fasulye
Tereyağlı taze fasulye
Pratik Tereyağlı taze fasulye Tarifi

Yemekevi.tv okuyucularınden Naci Gümüşdere'den Rumeli mutfağına ait bir yemek. Pratik, lezzetli ve çok sağlıklı bir sebze yemeği. Mutlaka deneyin...

Malzemeler:
taze yeşil fasulye (tanelenmemiş olursa daha iyi)
haşlamak için su
tereyağı
pul biber

Hazırlanışı:
Taze fasulyelerin sadece uçları alınır. Yıkanıp kenarda bekletilir. Haşlanacak miktara uygun bir tencerede yeterli miktarda su kaynatılır, kaynamakta olan su içerisine fasulyeler atılarak yumuşayana kadar haşlanır. Yeterince yumuşayan fasulyeler delikli kepçe ile suyu süzülerek düz bir tabağa güzel bir şekil verilerek çıkartılır. Bir tava içerisinde tereyağı eritilir, içerisine arzu edilen miktarda pul biber atılır. Pul biberli kızdırılmış tereyağı fasulyelerin üzerine dökülür. Hem kolay hem sağlıklı hem de nefis bir yemek hazırlanmış olur.

Aşçının notu: Bu yemek Rumeli kültürünün bir parçasıdır. Ailem Bulgaristan göçmeni olup çocukluğumda sevmediğim bu yemeği şimdi kendim yapıp afiyetle yiyorum. Şimdi adına fasulye kebabı diyorum, tabağa düzgün yaydığınızda çok güzel görünüyor.


Yemekevi.tv okuyucularınden Naci Gümüşdere'den Rumeli mutfağına ait bir yemek. Pratik, lezzetli ve çok sağlıklı bir sebze yemeği. Mutlaka deneyin...

Son Aranan Yemek Tarifleri

Bir tencerede un, nişasta ve diyet sütü pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar çırpın. Tencereyi ocağa alıp karışım kaynayıncaya kadar sürekli karıştırın.

Ön hazırlık olarak soğanı ayıklayıp, küçük küpler halinde doğrayın. Domatesi, kabuğunu soyup çekirdeklerini temizledikten sonra iri zar biçimi doğrayın.

Ekmek haznesinin kuru olduğunu kontrol ettikten sonra pervaneyi yerleştirin.

Karaciğer, ciğer ve yüreğin zarını soyup, sinirlerini temizleyin. Bir tencereye alıp, üzerine çıkacak kadar su ekleyin ve haşlayın.

Çikolataları ufak ufak doğrayın. Margarini, pudraşekerini, unu, yumurtaları ve doğranmış çikolataları geniş bir kaba alın.

Yemek Tarifleri

Çorbalar, Deniz Ürünleri, Av Etleri, Dolmalar, Hamur İşleri, Kebaplar, Kekler, Pastalar, Pilavlar, Tatlılar, Soslar, Yahniler, Tavuk Yemekleri