Mutfak kültürünüzü geliştirmek, en güzel ve kolay yemek tariflerine ulaşmak için Pratik Yemek Tarifleri adresindesiniz.
Pratik Yemek Tarifleri'ne Hoş Geldiniz.
Tavuk kokoreç
Tavuk kokoreç
Pratik Tavuk kokoreç Tarifi

Yemekevi.tv okuyucularınden Deniz Yılmaz'ın hatay yöresine ait tarifi. Kokoreç sevenler için farklı bir alternatif...

Malzemeler:
1 adet kuru soğan
4 adet tavuk budu (derili)
domates
kekik, kırmızı biber, tuz, az sıvıyağ

Hazırlanışı: Kuru soğan soyulur ve bütün olarak tencerenin tam ortasına oturtulur. Tavuk butları kuş gözü gibi doğranır. Soğanın etrafına az yağ dökülerek yayılır. Çok kısık ateşte suyunu salması ve çekmesi beklenir. Rengi değişene kadar pişirilir. Domatesler de yine aynı şekilde kuş gözü doğranır. Tavuğun pişmesine yakın yemeğe ilave edilir. Domatesin suyu çıkınca, tuz, kırmızı biber ve kekik serpilir. Sıcak olarak servis edilir.
 
Not: Hatay yöresinden sağlıklı ve lezzetli bir tarif. Çok ağır ateşte pişmesi ve pişerken hiçbir baharat katılmaması gerekir. 


Yemekevi.tv okuyucularınden Deniz Yılmaz'ın hatay yöresine ait tarifi. Kokoreç sevenler için farklı bir alternatif...

Son Aranan Yemek Tarifleri

Elmaları soyup büyük bir kâseye rendeleyin. Bisküvileri ufalayın. Ceviz içi, bisküvi ve tarçını elmalara ekleyip iyice karıştırın.

Lüleburgaz’ın köylerinde nisan-mayıs aylarında, yağmur duasına çıkıldığında Höşmerim yapmak adettendir. Höşmerim, Anadolu’nun pek çok ilinde farklı şekillerde hazırlanıyor. Kimi yerlerde un tereyağında kavruluyor.

Kuru fasulyeyi bir gece öncesinden suda bekletin veya düdüklü tencerede 1 saat kadar pişirin. Soğanları soyup küçük küpler halinde doğrayın.

Bütün malzemeleri karıştırıp iyice yoğurun. Yoğun kıvam alana kadar un ilave edin.

Ayşe Tüter'in tarifi

Yemek Tarifleri

Çorbalar, Deniz Ürünleri, Av Etleri, Dolmalar, Hamur İşleri, Kebaplar, Kekler, Pastalar, Pilavlar, Tatlılar, Soslar, Yahniler, Tavuk Yemekleri