Mutfak kültürünüzü geliştirmek, en güzel ve kolay yemek tariflerine ulaşmak için Pratik Yemek Tarifleri adresindesiniz.
Pratik Yemek Tarifleri'ne Hoş Geldiniz.
Kayısı ezmesi
Kayısı ezmesi
Pratik Kayısı ezmesi Tarifi

Her bir yemek kaşığında: 10 Kkal
Malzemeler: 1.5 litre

450 kuru kayısı
1 çay kaşığı tarçın
650 gr elma
1 limonun suyu ve kabuğunun rendesi
6-8 çay kaşığı tatlandırıcı

Hazırlanışı: Kayısılar bir kaba konup, soğuk su ile örtülüp bir gece bekletilir. Yumuşayan kayısılar bir tencereye suyu ile birlikte alınır. Tarçın, kabuğu soyulmuş ve doğranmış elmalar, limon suyu ve limon rendesi konarak karıştırılarak pişirilir. Ateş kısılır ve tencerenin kapağı kapatılarak 1 saat kadar arada bir karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Ateşten alınır ve tatlandırıcı konarak karıştırılır. Soğumaya bırakılır. Daha sonra kek ve turtalarda kullanılmak üzere buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında, dondurucuda 1 hafta kalabilir.

Kaynak: Şeker Hastaları İçin Yemek Kitabı, Dr. Gülseren Ünsün, İnkılap Kitabevi, 2003 İstanbul


Kayısılar bir kaba konup, soğuk su ile örtülüp bir gece bekletilir. Yumuşayan kayısılar bir tencereye suyu ile birlikte alınır.

Son Aranan Yemek Tarifleri

Aşurelik buğday ve nohudu akşamdan 1.5 su bardağı su ile ıslatın.

Hamur için derin bir kabın içine unu eleyin. Su ve tuzu ilave ederek yoğurun.

Önce kabuklarını rendenin ince tarafı ile rendelediğiniz portakalların suyunu, ince şeritler halinde kesilmiş bonfile parçalarının üzerine koyun ve yarım saat dinlendirin.

Öncelikle soğan, sarımsak ve salçayı et suyuna ekleyin. Eti ilave edip, pişmeye bırakın.

Tavuk göğsünü büyük markeflerden istediğiniz büyüklükte ve adefte açık ya da kapalı olarak alabilirsiniz. Bir dilim olarak aldığınız tavuk göğsü birbirine bağlı iki parçadan oluşur.

Yemek Tarifleri

Çorbalar, Deniz Ürünleri, Av Etleri, Dolmalar, Hamur İşleri, Kebaplar, Kekler, Pastalar, Pilavlar, Tatlılar, Soslar, Yahniler, Tavuk Yemekleri